Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Własna strona internetowa? – poradnik od A do Z

Własna strona internetowa? – poradnik od A do Z

Strony internetowe pozwalają docierać do nowych klientów, a także przedstawiają naszą ofertę w prosty i dostępny sposób. Jednak aby założyć profesjonalnie wyglądającą witrynę, należy znaleźć odpowiedniego freelancera lub skorzystać z kreatora stron, który swoją drogą nie zawsze działa jak należy. W tym artykule przedstawię:

 • zalety płynące z posiadania nowoczesnej strony internetowej,
 • miejsca, w których można stworzyć stronę www na własną rękę,
 • elementy, które powinny znaleźć się na każdej stronie internetowej.

Dlaczego warto posiadać swoją stronę internetową?

Na pytanie, czy warto posiadać stronę internetową, chyba nie trzeba odpowiadać. Każdy już dobrze wie, że Internet jest przyszłością, a posiadanie wizytówki online lub oferty dostępnej w sieci może znacznie wpłynąć na ilość klientów zainteresowanych naszymi produktami, lub usługami.

Jednak jakie dokładnie zalety przemawiają za tym, aby posiadać atrakcyjną wizualnie i funkcjonalną stronę? No właśnie, to pytanie jest już znacznie trudniejsze.

Poniżej znajdziesz 8 powodów, dla których powinieneś stworzyć firmową stronę internetową.

 1. Prezentujesz ofertę szerszej publiczności. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka w sieci informacji niezbędnych do podjęcia odpowiedniej decyzji. Strona internetowa to idealny sposób przedstawienia tego co oferujesz i w jaki sposób realizujesz usługi.
 2. Kreujesz wizerunek biznesu w sieci. Wizerunek jest ważny w każdej branży. Im bardziej o Tobie głośno, tym większych stawek możesz tak naprawdę żądać. Posiadając profesjonalnie wyglądającą stronę WWW, wyprzedzasz konkurencję, dzięki czemu odbierasz im część klientów.
 3. Umożliwiasz wprowadzenie nowych metod marketingowych. Bez strony internetowej możesz reklamować się na ulotkach lub w gazetach. Gdy takową posiadasz, możesz reklamować się na Facebooku, w wyszukiwarce Google, na mapach Google, przez e-mail marketing. Możliwości jest naprawdę wiele.
 4. Strona internetowa działa 24h na dobę. Każdy zainteresowany Twoją firmą może odwiedzić witrynę i zapoznać się z ofertą kiedy chce. Dzięki temu nie musisz martwić się, że ktoś szukający wykonawcy o 2 w nocy nie zadzwoni do Ciebie i stracisz potencjalnego klienta.
 5. Oszczędzasz swój czas i pieniądze. Nie musisz np. rozmawiać z każdym klientem telefonicznie i przedstawiać mu jak wygląda współpraca. Wystarczy, że raz porządnie opiszesz cały proces, a później tylko czekasz na telefony od zainteresowanych osób.
 6. Podnosisz wiarygodność swojej firmy. Zaufanie to jeden z elementarnych składników wchodzących w skład dobrego biznesu. Klient, widząc elegancką stronę www, chętniej podejmuje współpracę i jest gotów Ci zaufać.
 7. Ułatwiasz sobie komunikację z klientem. Na stronie możesz umieścić formularz kontaktowy, adres firmy oraz nr telefonu, który pozwoli zainteresowanym osobom porozmawiać z Tobą na temat współpracy.
 8. Automatyzujesz część pracy. Bardziej zaawansowane strony internetowe umożliwiają dokonywanie zakupów, umawianie wizyt, dokonywanie płatności, czy pobieranie dokumentów. Nie musisz więc za każdym razem wykonywać żmudnych czynności na własną rękę.

Wiem, że zalet można wymienić znacznie więcej, jednak to powinno w zupełności wystarczyć, aby przekonać nawet najbardziej zagorzałego fana stacjonarnego biznesu.

Gdzie założyć stronę internetową?

Na to pytanie nie ma tak naprawdę jednej odpowiedzi. To gdzie stworzysz stronę, zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb i możliwości. Ja polecam jednak niezależnie od tego, ile jesteś gotów wydać, aby zwrócić uwagę na portfolio i doświadczenie osoby odpowiedzialnej za stworzenie twojej strony. Może okazać się bowiem, że witryna stworzona za 400 zł nie spełni Twoich oczekiwań i nie przyciągnie klientów, a co za tym idzie — stracisz całe zainwestowane pieniądze. O wiele lepszym wyjściem będzie więc znalezienie developera gotowego napisać stronę www za 800 zł, który zna się na rzeczy i poświęci swój czas na zrozumienie celu strony i Twoich wymagań. No, chyba że planujesz stworzyć stronę samodzielnie, wtedy na pewno oszczędzisz sporo gotówki, jednak bez doświadczenia i umiejętności, stracisz sporo czasu i nerwów. Co więcej, bez elementarnej wiedzy dotyczącej stron internetowych, SEO, itp. trudno będzie Ci stworzyć witrynę, którą w przyszłości łatwo będzie rozbudować.

Gdzie zatem założyć stronę internetową?

Najlepszym wyjściem będzie agencja interaktywna lub zlecenie u freelancera. Obie te metody mają swoje plusy i minusy, ale efekt końcowy jaki otrzymasz, zależy i tak w dużej mierze od tego, jak rzetelny okaże się wykonawca.

Co musi się znaleźć na stronie internetowej?

Na stronie internetowej może znaleźć się naprawdę wiele mniej i bardziej przydatnych elementów. Niektóre z nich mają wpływ na to, jak zachowuje się użytkownik na danej podstronie, inne odciągają uwagę od tego, co najważniejsze, a jeszcze inne pozwalają w prosty sposób zapoznać się z ofertą firmy. Jednak co tak naprawdę powinno znaleźć się na prostej i czytelnej stronie firmowej? Na pewno:

 1. Dokładny opis tego, czym zajmuje się Twoja firma. Opisz usługi w dokładny i ciekawy sposób, aby osoby kompletnie zielone wiedziały, na czym stoją. Nie stosuj ogólnikowych haseł oraz zbyt wielu fachowych sformułowań, ponieważ niektórych trudna treść odraża do skorzystania z oferty.
 2. Ukazanie procesu działania Twojej firmy. Najprościej, jeśli stworzysz krótki opis dotyczący procesu wykonywania poszczególnych usług. Jeśli jednak chcesz wyjść przed szereg, dodaj zdjęcia ukazujące Twoją pracę lub film, który najlepiej przedstawi, jak tworzysz coś, krok po kroku.
 3. Twój zespół. Zdjęcia pracowników sprawiają, że strona wygląda ciekawiej, a klienci chętniej Ci zaufają.
 4. Firmowe logo. Jako nowoczesna firma musisz posiadać logo, które wyróżnia Cię na tle konkurencji i w jakiś sposób łączy się z tym co robisz. Umieść je w górnej (header) i dolnej (footer) części strony, a szansa na to, że zostanie ono zapamiętane, znacznie wzrośnie.
 5. Dane kontaktowe. Niezależnie od typu strony, musisz posiadać dane kontaktowe lub formularz umożliwiający wysyłanie maili. Najbardziej czytelnym rozwiązaniem jest stworzenie oddzielnej zakładki kontakt, ale równie dobrze możesz umieścić je pod każdym opisem usługi.
 6. Powód, dla którego warto skorzystać z Twoich usług. Pochwal się opiniami, przedstaw elementy, które zmniejszą ryzyko w oczach potencjalnego klienta, udostępnij zdjęcia wykonanych prac, pokaż certyfikaty. Wszystko, co przeważa nad konkurencją, może Ci pomóc.
 7. Dlaczego robisz to, co robisz. Warto również pokazać, że lubisz to co robisz lub że efekt finalny pracy cieszy Twoje oczy. Klienci o wiele chętniej podejmują współpracę z ludźmi wykonującymi pracę z pasją.

I to w sumie tyle, jeżeli chodzi o podstawowe elementy, które powinny znaleźć się na niemal każdej stronie internetowej. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, lub chciałbyś podjąć współpracę, kliknij zakładkę kontakt i zadzwoń do mnie lub napisz maila. Z pewnością Ci odpowiem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *