Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Szukam copywritera — czyli gdzie znaleźć dobrego copywritera

Szukam copywritera — czyli gdzie znaleźć dobrego copywritera

Szukam copywritera

Stworzyłeś stronę firmową lub bloga i potrzebujesz treści, które ją wypełnią? Musisz zatem znaleźć odpowiednią osobę, która zajmie się tworzeniem wartościowych tekstów, dzięki którym Twoja strona zdobędzie ruch. Najlepszą osobą do tej roli będzie doświadczony w danej branży copywriter, który podejmie się długoterminowej współpracy i będzie w stanie pisać kilka tekstów tygodniowo. Jednak gdzie znaleźć taką osobę?

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • gdzie można znaleźć dobrego copywritera w [year] roku,
 • na co zwrócić uwagę podczas szukania copywitera,
 • w jakich miejscach warto się ogłaszać jako copywriter i zleceniodawca.

Gdzie szukać dobrego copywritera?

Copywriterów, czyli osób piszących na zlecenie jest w Polsce na pęczki, jednak znalezienie odpowiedzialnej osoby, która dotrzymuje terminów i dobrze wykonuje swoją pracę, nie jest łatwym zadaniem. Możesz bowiem wybrać pierwszą lepszą osobę, jednak istnieje duża szansa, że będzie ona wyłącznie stukać palcem w klawiaturę, tworząc tekst, który nie przyniesie zamierzonych efektów dla Twojej firmy.

Gdzie zatem szukać copywritera, by ten spisał się tak, jak tego oczekujemy? Poniżej znajdziesz kilka przykładów miejsc wartych uwagi do tego zadania.

 • Grupy SEO. SEOwcy to osoby, które nie mogą osiągnąć sukcesu bez dobrego tekstu, czyli bez dobrze wykonanej pracy copywritera. Jeśli szukasz osoby do pisania tekstów SEO lub zapleczówek, na pewno je tam znajdziesz.
 • Grupy dla copywriterów. Oprócz grup SEO, na Facebooku możesz znaleźć grupy dedykowane dla copywriterów. Dodając tam ogłoszenie, możesz otrzymać nawet kilkadziesiąt zgłoszeń. Musisz jednak dokonać analizy każdego kandydata, by przypadkowo nie przepalić swojego budżetu.
 • LinkedIn. Jest to serwis społecznościowy dla biznesu, na którym konto powinien posiadać każdy szanujący się pracownik branży IT i podobnych. Dzięki wyszukiwarce dostępnej w portalu będziesz w stanie w kilka minut znaleźć mniej lub bardziej doświadczonego kandydata.
 • Wyszukiwarka internetowa. Jeśli szukasz dobrego copywritera SEO, dobrym pomysłem będzie przeszukanie wyszukiwarki. Freelancerowi trudno będzie wskoczyć na najwyższe pozycje pod frazami SEO copywriter, czy copywriter na zlecenie, jednak poświęcając nieco czasu, na pewno znajdziesz ciekawe portfolio i osobę chętną do podjęcia współpracy.
 • Platformy ze zleceniami dla copywriterów. UseMe, Oferia, czy Freelanceria, platform tego typu jest naprawdę wiele. Wystarczy, że dodasz ogłoszenie, w którym opiszesz, kogo szukasz, a na pewno znajdą się zainteresowane osoby.
 • Portale ogłoszeniowe. Na OLX, portalach lokalnych i innych serwisach ogłoszeniowych możesz znaleźć mnóstwo ofert copywriterów gotowych podjąć współpracę. Zwróć jednak na to, jakie doświadczenie posiadają i czy ich portfolio jest godne uwagi.

Jeśli jesteś copywriterem i zastanawiasz się, gdzie możesz umieścić swoje ogłoszenie, to sprawa jest bardzo prosta. Prześledź powyższą listę, dodaj swoje oferty i obserwuj poszczególne grupy, a na pewno znajdziesz osobę, która podejmie z Tobą współpracę.

Porady dotyczące poszukiwań copywritera

Jak napisałem we wstępie, copywriterów na polskim rynku jest na pęczki. Jednak w jaki sposób odróżnić osobę, która dopiero rozpoczęła swoją karierę, od osoby, która stworzyła już setki lub tysiące artykułów? Dla osoby, która nie ma pojęcia, jak działa Internet czy marketing online, może okazać się to trudnym zadaniem. Na szczęście istnieją proste sposoby, dzięki którym w kilka minut rozpoznasz amatora od profesjonalisty.

 1. Określ, czego potrzebujesz. Z innych artykułów dotyczących copywritingu na moim blogu możesz dowiedzieć się, że copywriterów można podzielić na kilka kategorii. Określ, czy potrzebujesz tekstów wysokiej jakości, SEO, czy zapleczówek do wypełnienia contentu na Twojej stronie. Dzięki temu zakres poszukiwań zdecydowanie się zawęzi.
 2. Sprawdź portfolio copywritera i zapytaj o doświadczenie. Przed podjęciem współpracy musisz zobaczyć przykładowe teksty i dowiedzieć się, na jakie tematy lubi lub potrafi dana osoba pisać. Jeśli chcesz zatrudnić osobę do pisania tekstów specjalistycznych, a ona nie ma zielonego pojęcia o danej branży, od razu możesz skreślić taką osobę.
 3. Ufaj osobom, które dają od siebie coś więcej. Jeśli przedstawiasz swój punkt widzenia, a copywriter się z czymś nie zgadza i potrafi uzasadnić swoje zdanie, popierając je doświadczeniem, spróbuj zaufać takiej osobie. Najlepiej, jeśli copywriter zna się również na SEO i potrafi zasugerować, co według niego powinno zostać na stronie zmienione.
 4. Unikaj ofert typu — najszybciej, najtaniej i najlepiej. Nie ma czegoś takiego jak najlepiej i najtaniej. Osoba z dużym doświadczeniem policzy sobie 20 zł za 1000 zzs nawet za tekst słabej jakości, ponieważ zapewne ma wiele innych zleceń, lub po prostu wie, w jaki sposób zrobić to dobrze. Jeżeli widzisz ofertę 3 zł za 1k zzs, po prostu ją zignoruj, bo możesz otrzymać tekst wygenerowany przez sztuczną inteligencję, który wciąż pozostawia wiele do życzenia.
 5. Wybierz osobę, z którą łatwo się skontaktować. Jeśli znalazłeś ogłoszenie, ale wybrana osoba odpisuje po kilku dniach lub nie odbiera telefonu, uwzględnij w swoich notatkach, to, że późniejszy kontakt również może tak wyglądać. Najlepiej do współpracy wybrać osobę, która szybko odpisuje na maile i wiadomości, a gdy nie odbiera telefonu, oddzwania po kilku minutach.

Jak widzisz znalezienie copywritera, który przygotuje dobry content i z którym współpraca będzie przyjemnością, nie jest wcale takie łatwe. Niemniej jednak jest to możliwe.

Jeśli obecnie szukasz człowieka, który przygotuje serię tekstów na Twój portal, napisz do mnie. Być może będę miał akurat wolny czas i rozpoczniemy współpracę 🙂

Poszukiwania copywritera — początki są zawsze najtrudniejsze

Jeśli dopiero stworzyłeś swoją stronę internetową i chcesz zdobyć na niej ruch, musisz znaleźć osobę, która przygotuje na nią wartościowe treści. Na początku może wydawać się to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, jednak po pewnym czasie może okazać się, że odpowiednia osoba była bliżej niż myślałeś.

A skoro już wiesz, gdzie szukać doświadczonych pisarzy i na co zwrócić uwagę, wybór będzie naprawdę prosty 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *