Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Strona internetowa na zlecenie — czy warto?

Strona internetowa na zlecenie — czy warto?

Strony internetowe są dziś tym, bez czego żaden nowoczesny biznes praktycznie nie ma prawa istnieć. Dlaczego? To proste — blisko 70% internautów wykonuje zakupy online lub przegląda oferty firm w sieci. Jeśli nie posiadasz sklepu internetowego lub strony w formie wizytówki, bardzo trudno będzie Ci zdobyć jakichkolwiek klientów. Warto więc poświęcić odrobinę własnego czasu i znaleźć firmę lub osobę, która w profesjonalny sposób przygotuje dedykowaną stronę internetową na zlecenie. Jednak gdzie takie osoby znaleźć? Jeżeli jesteś tego ciekawy, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, a dowiesz się z niego również:

  • na co warto zwrócić uwagę podczas zlecania tworzenia strony www,
  • kim jest freelancer,
  • jakie są różnice pomiędzy agencją a freelancerem tworzącym strony internetowe.

Tworzenie stron internetowych na zlecenie — co warto wiedzieć?

Tworzenie stron internetowych w dzisiejszych czasach nie należy do usług specjalnie niszowych. W praktycznie każdym mieście można znaleźć samozwańczych specjalistów, którzy za niską cenę stworzą piękną i funkcjonalną witrynę. Ale czy naprawdę tak jest? Nie do końca.

W dużych miastach można bez problemu znaleźć stacjonarne agencje interaktywne i firmy zajmujące się tego typu zleceniami. W Internecie nawet niechcący można natknąć się na firmy i freelancerów, którzy stworzą stronę www w kilkanaście dni. Niestety, w wielu mniejszych miastach i wsiach, firmy tworzące strony opierają swoje projekty o przestarzałe technologie, które oprócz kiepskiego designu, nie posiadają praktycznie żadnych zabezpieczeń. Warto zatem wybierać do współpracy osoby lub firmy z doświadczeniem i ciekawym portfolio, którym mogą się pochwalić.

Oprócz tego zwróć również uwagę na:

  • System zarządzania treściami (CMS). W zależności od typu strony internetowej powinny zostać wykorzystane inne narzędzia i oprogramowanie. W przypadku prostych jednostronnych wizytówek programista może stworzyć witrynę w oparciu o podstawowy HTML. Jeśli chcesz posiadać nieco bardziej zaawansowaną stronę, wtedy warto wykorzystać CMS jak WordPress.
  • Koszty hostingu oraz domeny. Niektóre osoby wliczają do cennika koszty hostingu i domeny na pierwszy rok. Inni traktują to, jako dodatkowe koszty dla klienta. Zlecając stronę internetową, zwróć na to uwagę.
  • RWD, czyli strona dostosowana do urządzeń mobilnych. Praktycznie każdy posiada dziś smartfona, z którego korzysta na przeróżny sposób. Strony internetowe muszą być dostosowane do urządzeń mobilnych, aby zapewnić odpowiednią widoczność poszczególnych elementów oraz tekstu.
  • Wsparcie developera oraz poprawki. Upewnij się, że programista będzie pomocny nie tylko podczas tworzenia strony na zlecenie, ale również po jej stworzeniu. Jest to niezbędne, jeśli chcesz, by Twoja witryna była aktualna i abyś nie popadł w dodatkowe koszty.
  • Opinie klientów. Opinie bardzo łatwo zmyślić. Jeśli jednak widzisz, że dana osoba posiada bogate portfolio, istnieje duża szansa, że widoczne na stronie opinie, są prawdziwe.
  • SEO. Jeśli chcesz, aby Twoja strona pojawiała się na wybrane frazy w wyszukiwarce Google, upewnij się, że programista lub developer zna, choć podstawy SEO. Dzięki temu będzie w stanie stworzyć stronę dostosowaną do wytycznych algorytmu wyszukiwarki.

Warto również zwrócić uwagę na formę kontaktu i czas odpowiedzi osoby, z którą planujemy podjąć współpracę. Jeśli jedyną drogą jest e-mail, możesz być pewny, że nie zawsze otrzymasz odpowiedź, w czasie który by Cię satysfakcjonował. Najlepszą opcją jest telefon + e-mail. W przypadku spraw naglących zawsze najlepiej jest zadzwonić, porozmawiać i szybko dowiedzieć się jak wygląda sytuacja, natomiast w przypadku mniejszych problemów, dobrze jest napisać maila, w którym wszystko można ładnie opisać.

Freelancer — czyli osoba tworząca strony www na zlecenie

Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas zlecania wykonania strony internetowej. Jednak kim tak naprawdę jest freelancer, który ją wykonuje i czy robi to legalnie?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Freelancerzy, to osoby pracujące na własny rachunek, którzy wykonują własne projekty lub zlecenia innych osób. Większość takich osób posiada własne działalności, dzięki czemu nie musisz martwić się o legalność świadczonych usług. Duży odsetek freelancerów wystawia również faktury VAT, co sprawia, że współpraca z nimi opłaca się dla firm.

Freelancer czy agencja — kogo wybrać do wykonania strony internetowej

Zlecenia na strony internetowe można znaleźć praktycznie wszędzie. Portale ogłoszeniowe, strony tematyczne, fora internetowe, grupy na Facebooku. Wszędzie tam, gdzie potencjalnie można znaleźć programistę, ludzie wystawiają swoje ogłoszenia.

Jeśli jednak zależy Ci na wysokiej jakości, najlepiej jest skorzystać z wyszukiwarki, wpisując frazy typu: zlecę wykonanie strony, strony internetowe na zlecenie lub tworzenie stron internetowych. Dzięki temu otrzymasz listę firm zajmujących się wykonywaniem witryn internetowych. Pamiętaj jednak, że w agencjach i firmach ceny będą zdecydowanie wyższe od tych, które możesz znaleźć na portalach ogłoszeniowych. Wiąże się to nie tyle z jakością, ile z prestiżem danej marki. Można bowiem znaleźć freelancera, który za 500 zł wykona taką samą pracę w krótszym czasie, niż doświadczona firma za wielokrotność tej kwoty. Cała sztuka polega tu na znalezieniu osoby odpowiedzialnej, która oprócz suchego tworzenia strony zrozumie potrzeby klienta i podpowie, co warto do niej dodać, aby osiągnąć dany cel.

Bardzo podobnie wygląda dziś sprawa z odzieżą. Możesz kupić markową koszulkę średniej jakości za 300 zł, ale po co, skoro coraz więcej małych i średnich firm oferuje wykonane z najwyższej jakości materiałów w Polsce koszulki w cenie 80 zł. Trzeba jedynie dokonać researchu i zapoznać się z ofertą różnych firm, a odpowiedź sama nasunie się na język.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *