Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Pomysł na logo – skąd go wziąć?

Pomysł na logo – skąd go wziąć?

Pomysł na logo

Zaprojektowanie loga, które będzie spełniać wymagania klienta, łatwo zapadnie w pamięć i przekaże pewną wiadomość nie jest łatwe. Często żeby wpaść na dobry pomysł, trzeba poświęcić wiele godzin i stworzyć dziesiątki szkiców.

Wielu grafików i projektantów zastanawia się skąd czerpać pomysły na logo, czy obrazy, gdy na rynku niemal wszystko zostało już wykorzystane.

Z tego wpisu dowiesz się, że projektowanie logo nie jest tak proste jak się wydaje, a także poznasz kilka metod, które ułatwią znajdowanie nowych pomysłów na tworzenie znaków firmy.

Czy projektowanie logo jest łatwe?

Według wielu osób projektowanie logo to prosta sprawa. Rach-ciach, kilka kształtów, odpowiednie kolory i gotowe. W rzeczywistości jednak stworzenie ciekawego loga firmy wcale nie jest takie proste.

Trzeba bowiem o wiele więcej, niż niektórym ludziom się wydaje.

Dobry pomysł, umiejętność kreatywnego łączenia elementów, obsługa programu graficznego i prezentacja produktu. To wszystko łączy się na cały proces projektowania i tworzenia logo.

Samego projektowania nie da się opisać jako trudne lub łatwe. Czasem uda się stworzyć genialny pomysł na samym początku i kolejne szkice wydają się tylko gorsze. Innym razem dopiero 15 projekt wydaje się rozsądnym wyborem. Dużo zależy również od znajomości danej branży, wiedzy na temat tego co dana firma chce osiągnąć oraz kreatywności grafika.

Niektórzy potrafią zrobić coś z niczego, inni nawet z genialnym półproduktem nie potrafią zrobić nic ciekawego. A więc mimo, że nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bardziej słuszna jest odpowiedź, że projektowanie logo jest wymagającym zadaniem.

Każdy ma swój sposób na szukanie pomysłów i projektowanie grafik. Jednak co zrobić, gdy pomysły się wyczerpały, a mimo to wciąż nie udało Ci się znaleźć idealnego rozwiązania?

Wtedy z pomocą przychodzi Internet. W sieci można znaleźć setki, tysiące a nawet miliony grafik, na których można się wzorować.

Bez problemu znajdziesz coś, czego nie wykorzystałeś w swoich pracach, a może okazać się lekarstwem na wszystkie choroby.

Musisz jednak uważać. Wzorowanie się na czyichś pracach jest dozwolone, jednak musisz to robić z gracją i wyczuciem.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów, które pomagają mi, gdy nie wiem co dalej.

Inspiracje w powiązanych branżach

Jeżeli szukasz pomysłu na logo, które będzie łączyć się z usługami dostarczanymi przez daną firmę, możesz przeanalizować podobne branże.

Jest to bardzo dobry pomysł, gdy klient chce, aby jego logo od razu mówiło klientowi o tym, czym się zajmują.

Dzięki analizie będziesz miał szerszy pogląd na to jak wyglądają logotypy i sygnety innych firm z danej branży, a także otrzymasz kilka nowych pomysłów z których możesz skorzystać.

Teraz wystarczy swoje dotychczasowe szkice połączyć z nowymi pomysłami i voila! Projekt logo jest gotowy.

Inspiracje z sieci

W sieci można znaleźć wszystko – to wie chyba każdy. Jednak gdy ludzie napotykają problem, mało którzy decydują się na skorzystanie z dobrodziejstw Internetu.

W przypadku prac związanych z komputerami, grafiką, programowaniem czy elektroniką, jest niemal pewne, że znajdziemy coś, co nam pomoże.

Poniżej znajdziesz listę stron z których korzystam, by obserwować innych twórców i czerpać inspirację do mojej pracy.

Pinterest

Pinterest to internetowa tablica korkowa, która umożliwia przechowywać filmy lub obrazy z innych miejsc.

Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych pomysłów i twórców, którzy udostępniają swoje prace za darmo.

Jeśli chcesz znaleźć ciekawy projekt na którym będziesz wzorować swoją pracę, wcale nie musisz szukać logotypów i sygnetów. Możesz wyszukać obrazy i szkice, które są nie raz o wiele większą pomocą niż gotowe projekty.

DeviantArt

Jest to portal społecznościowy dla artystów umożliwiający prezentowanie i dyskusję na temat swoich prac.

W kilka chwil znajdziesz tu artystów, którzy dzielą się naprawdę ciekawymi pomysłami i radami.

Jeśli chcesz, możesz tu założyć konto i udostępniać swoje prace do oceny. Tu nikt nikogo nie obraża, znajdziesz tu nie tylko inspirację, ale również krytykę, która zmotywuje Cię do działania.

Behance

Behance to portal dla ludzi z kreatywną duszą. Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych i popularnych portali umożliwiających dzielenie się swoimi dziełami.

Znajdziesz tu zarówno portfolio, proste grafiki, gotowe szablony i o wiele więcej.

Jeżeli szukasz sprawdzonego pomysłu, masz moją gwarancję, że tutaj bez problemu go znajdziesz.

Znalezienie dobrego pomysłu na logo nie jest łatwe. Szczególnie, w naszych czasach, gdzie niemal każda idea została już w jakiś sposób zmodyfikowana.

Mimo wszystko da się tworzyć ciekawe loga, które nie powielają żmudnych koncepcji i spełniają założenia klienta. Żeby jednak takie zaprojektować, trzeba się czasem sporo namęczyć i oprócz swojej głowy wykorzystać wiedzę dostępną w Internecie.

Jeśli mimo wszystko wciąż nie możesz znaleźć pomysłu na projekt logo, napisz do mnie, z pewnością Ci pomogę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *