Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Koszty stworzenia nowoczesnej strony internetowej

Koszty stworzenia nowoczesnej strony internetowej

koszt stworzenia strony internetowej

Potrzebujesz firmowej lub prywatnej strony internetowej? Jeśli tak, to na pewno jednym z pierwszych pytań, jakie pojawiły się w Twojej głowie, było — jaki jest koszt stworzenia nowoczesnej strony WWW?

Dla wielu młodych osób raczej zrozumiałe jest, że nie będzie to koszt rzędu 100 czy 200 złotych. Jednak wiele nieco starszych osób uważa, że usługa tworzenia strony nie powinna kosztować zbyt wiele. Dlaczego? Ponieważ ludzie wychowani w latach 70-90 myślą, że praca przy komputerze to pestka. Jednak żeby zrozumieć i nauczyć się tworzyć strony, trzeba poświęcić sporo własnego czasu, a wielu ludzi o tym zapomina.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są podstawowe rodzaje stron internetowych,
 • ile zwykle czeka się na realizację stworzenia strony www,
 • ile kosztuje stworzenie strony internetowej od A do Z,
 • jaki jest koszt rocznego utrzymania witryny w sieci,
 • czy w internecie taniej = lepiej.

Rodzaje stron internetowych

Decydując się na stworzenie, strony należy określić, jaki będzie jej cel. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo łatwe zadanie, jednak gdy developer lub marketer zacznie przedstawiać ofertę firmy, trudno będzie zdecydować się na idealne rozwiązanie. W takim wypadku najlepiej jest wykreślić opcje, które na pewno odpadają i drogą eliminacji pozbyć się pozostałych pozycji.

Jeśli jednak już na początku rozmowy chcesz wiedzieć, czego oczekujesz, powinieneś zapoznać się z podstawowymi typami stron i wybrać ten, który spełnia Twoje wymagania.

 • Wizytówka. To najprostszy typ stron, który zwykle jest najtańszą opcją w każdej firmie i u freelancera. Zawiera jedynie podstawowe informacje na temat firmy oraz jej produktów lub usług, ponieważ większość swoich działań marketingowych skupia w mediach społecznościowych. Ten typ stosuje się coraz rzadziej, ponieważ większość przedsiębiorców chce dziś posiadać profesjonalnie wyglądającą witrynę.
 • Strona firmowa. Jest to znaczne rozwinięcie strony w formie wizytówki, która zawiera blog, portfolio, strony produktowe lub usługowe, a także dodatkowe informacje jak np. listę pracowników, czy opinie klientów. Decydując się na tę opcję, należy jednak w bardzo dokładny sposób rozplanować elementy na stronie www, a także zwrócić uwagę na jej funkcjonalność.
 • Blog internetowy. Proste blogi można stworzyć samodzielnie w kilka minut. Takie rozwiązanie jednak nie oferuje nic poza gotowym szablonem, wolnym hostingiem i przypisaną domeną. Jest to świetny rodzaj strony dla osób, które chcą podzielić się swoją wiedzą z innymi lub spieniężyć swoje doświadczenie.
 • Sklep internetowy. Narzędzi pozwalających stworzyć sklep online jest naprawdę wiele. Żeby wybrać odpowiednie, należy uściślić, jak duży będzie sklep, ile kategorii produktów będzie oferował i czy istnieje w przyszłości możliwość jego rozwoju. Ten typ dedykowany jest głównie rękodzielnikom, przedsiębiorcom sprzedającym towary oraz firmom.
 • Serwis internetowy. Serwisy lub portale internetowe to najbardziej rozbudowany typ stron. Posiadają dodatkowe, tworzone na potrzeby klienta funkcjonalności, które znacznie podnoszą koszt strony. Dodatkowo tego typu witryny nie mogą być raczej tworzone na gotowych CMSach, przez co ich koszt jeszcze bardziej rośnie.
 • Landing Page. To zwykle składająca się z jednej strony witryna internetowa, opisująca wąski temat. W zależności od potrzeb może być mniej lub bardziej rozbudowana. Stosuje się ją szczególnie do przedstawienia oferty, produktu lub wydarzenia. Jej celem jest ukazanie zalet dla kupującego, zwiększając konwersję zakupu.

I to by było na tyle, jeśli mowa o podstawowych typach stron. Mógłbym wymienić ich nieco więcej, jednak blisko 85% zleceń dla freelancerów dotyczy stron firmowych. Jeśli planujesz stworzenie rozbudowanego serwisu internetowego, powinieneś wybrać doświadczoną agencję, ponieważ nad dużym projektem trudno jest pracować samodzielnie.

Czas realizacji stron internetowych

Czas realizacji projektów może być naprawdę różny. U mnie zwykle trwa to maksymalnie 2 tygodnie, jednak w przypadku stron z dużą ilością wodotrysków, czas ten może się nieznacznie wydłużyć.

Po ukończeniu prac informuję o tym klienta, przedstawiam produkt końcowy i po otrzymaniu zapłaty uruchamiam stronę.

Ile kosztuje profesjonalna strona www?

Na samym początku artykułu rozpisałem podstawowe typy stron WWW. Nie zrobiłem tego bez powodu — dzięki temu, o wiele łatwiej będzie teraz przedstawić ceny stron internetowych. Zanim jednak do tego przejdziemy, omówmy pokrótce czynniki, które również mają wpływ na końcową cenę strony internetowej.

 • Wykonawca. Ceny u freelancerów są zwykle niższe niż w agencjach. Nie oczekuj jednak, że wybierając ofertę agencji, otrzymasz lepszy produkt (i odwrotnie). Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia programisty, który będzie tworzyć Twoją stronę.
 • Czas realizacji. Jeśli chcesz, aby strona powstała na już trzeba będzie zapłacić nieco więcej.
 • Użyte narzędzia. Tanie strony opierają się o ogólnodostępne CMSy. Czy to źle? Nie. WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią, który odpowiednio skonfigurowany może stać się niezawodnym sercem naszej witryny. W przypadku stron pisanych z palca koszt wykonania strony może być nawet 10-20x większy.
 • Poziom skomplikowania. Im więcej elementów i funkcjonalności, tym cena będzie odpowiednio wyższa.
 • Optymalizacja strony. Strony tworzymy w określonym celu. Jeśli chcesz pojawiać się na wybrane frazy kluczowe w wyszukiwarce Google, musisz przygotować się na sporo większy wydatek.
 • Hosting i domena. Tani hosting nie zawsze jest dobry, zanim zdecydujesz się na stworzenie strony, zapytaj wykonawcę, na jakim hostingu będzie postawiona Twoja witryna. Od niego w dużej mierze zależy prędkość ładowania poszczególnych elementów strony.

No i w końcu, to, po co wszyscy tu przyszli — Jaki jest koszt stworzenia strony internetowej w [year] roku.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej

Jeżeli myślałeś, że po stworzeniu strony internetowej nie czekają Cię już żadne wydatki, grubo się myliłeś. Nie mówię tu jednak, że koszt utrzymania strony Cię pogrąży, ale że gdy coś istnieje, trzeba o to dbać i wydawać na to pieniądze. To, na jak duży coroczny koszt będziesz musiał być gotowy, zależy tak naprawdę od wielkości posiadanej strony. Do najważniejszych kosztów należą:

 • Hosting. Roczny koszt hostingu współdzielonego, który idealnie nadaje się do stron firmowych, wynosi ok. 80-150 zł rocznie. Dedykowany serwer to natomiast 250 zł miesięcznie.
 • Domena. Domena z rozszerzeniem .pl nie powinna pochłonąć więcej niż 50-70 zł rocznie.
 • Administracja strony. U mnie rok czuwania nad stroną masz całkowicie za darmo. Jeśli jednak dana firma nie oferuje takiej usługi, zwykle musisz przygotować się na wydatek rzędu 50-150 zł miesięcznie.
 • Dodatkowe prace nad stroną. Optymalizacja SEO, wprowadzanie nowych funkcjonalności, edycja grafik — to wszystko kosztuje.

Tanie strony internetowe — czy warto się na nie decydować?

To zależy. Można bowiem trafić na początkującego developera, który za niską cenę stworzy genialną, posiadającą niezbędne elementy stronę, ale…

…można również trafić na agencję interaktywną, która za kosmiczne pieniądze przygotuje biedną witrynę i nie będzie chciała wprowadzić na niej żadnych poprawek.

Tu bardzo dużo zależy od szczęścia i wykonanego wcześniej researchu. Wybierając wykonawcę usługi, należy się bowiem wcześniej dokładnie zapoznać z jego portfolio, dokładną ofertą i gwarancją na świadczone usługi. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć źle dokonanego wyboru, który później będzie Cię sporo kosztować.

Aktualny cennik stron internetowych

Trudno jest oszacować, ile będzie kosztować strona internetowa, zanim nie zostanie wykonana. W przypadku niektórych firm będzie to 800 zł, w innych 950 zł, a jeszcze innych 1200 zł. Jako zleceniodawca powinieneś więc być przygotowanym na dodatkowe koszty, jednak ze mną możesz wstępnie umówić się, abym celował w określony budżet. Dzięki temu faktura, którą otrzymasz, nie będzie Ci spędzać snu z powiek.

Aktualne ceny utworzenia strony internetowej przeze mnie przedstawiają się następująco:

 • Landing Page – od 600 zł
 • Strona firmowa – od 800 zł
 • Blog internetowy – od 900 zł
 • Sklep online – od 1500 zł

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, sprawdź cennik tworzenia stron internetowych.

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o koszty wykonania strony internetowej. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, lub chciałbyś zlecić wykonanie strony, skorzystaj z zakładki Kontakt. Znajdziesz tam mój nr telefonu oraz e-mail 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *