Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak stworzyć pierwszą stronę internetową?

Jak stworzyć pierwszą stronę internetową?

jak stworzyć pierwszą stronę internetową

W dzisiejszych czasach firma, która nie posiada swojej strony internetowej, tak naprawdę nie istnieje. Nie mówię tego wyłącznie z własnego doświadczenia, ale na podstawie badań, które wykazują, że coraz większy odsetek Polaków robi zakupy online. W 2021 roku ok. 60% internautów deklarowało, że robi zakupy częściej w internecie niż w sklepach stacjonarnych, a w 2022 roku było to już blisko 70%. Posiadanie strony internetowej wraz ze sklepem lub ofertą firmy jest zatem idealnym źródłem dodatkowego dochodu. Jednak jak i gdzie można stworzyć własną stronę internetową? Jeśli jesteś tego ciekawy, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • czy warto samodzielnie tworzyć stronę internetową,
 • od czego zacząć tworzenie strony www,
 • z jakich narzędzi należy lub warto korzystać podczas budowania portalu.

Czy warto oszczędzać i tworzyć stronę internetową na własną rękę?

Na to pytanie nie da się po prostu odpowiedzieć — tak lub nie. Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich umiejętności, tego co chcesz osiągnąć oraz kosztów, jakie jesteś gotów ponieść.

Jeżeli nie planujesz tworzyć strony firmowej, tylko bloga osobistego lub prosty landing page, wtedy możesz spróbować wykonać wszystko na własną rękę. W takim wypadku nie grozi Ci utrata wizerunku i ewentualnych klientów, spowodowana niską jakością strony www. Cały proces nie jest szczególnie skomplikowany, jeśli będziesz korzystać z gotowych rozwiązań i szablonów. Pamiętaj jednak, że strona zbudowana na gotowcu nie będzie prezentować się tak dobrze, jak zbudowana od zera na wybranych założeniach.

Zależy Ci na profesjonalnej stronie internetowej? Napisz do mnie, na pewno Ci pomogę 😉

Jeżeli zaś posiadasz dobrze prosperującą firmę, którą chcesz rozwinąć, tworzenie strony bez żadnej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie może okazać się dużym błędem. Na dłuższą metę takie działanie może przynieść więcej szkód niż oszczędności. Zlecając to zadanie doświadczonemu web developerowi, masz pewność, że otrzymasz produkt, który spełni oczekiwania Twoje i Twoich klientów.

Od czego zacząć tworzenie strony — poradnik od A do Z

Jeżeli nie posiadasz funduszy lub po prostu chcesz spróbować stworzyć własną stronę internetową, możesz to zrobić, jednak najpierw odpowiednio się do tego przygotuj. Kroki, jakie powinieneś w tym celu podjąć, możesz znaleźć poniżej.

Tworzenie strony schemat
Schemat mojej strony głównej
 1. Określ cel strony i grupę odbiorców. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, zastanów się nad tym, kto będzie odwiedzał Twoją stronę i jaki jest jej cel. To bardzo ważny etap, który odpowiada za konwersję i ruch, a bardzo często jest pomijany.
 2. Zdecyduj, ile jesteś w stanie dla niej poświęcić. Skoro zdecydowałeś się zrobić stronę www samodzielnie, musisz wiedzieć, że pierwsze kroki nie będą łatwe. Musisz ustalić, jak szybko chcesz ją stworzyć i ile jesteś w stanie dać od siebie. Czasem coś, co dla doświadczonej osoby zajmuje 5 minut, Tobie może zająć 2 lub 3 godziny. Tak więc uzbrój się w cierpliwość i małymi kroczkami realizuj kolejne cele.
 3. Określ, co musi się znaleźć na Twojej stronie. Jeżeli wiesz już jaki typ użytkowników będzie odwiedzać Twoją stronę i co chcesz dzięki niej osiągnąć, ustal, co musi się na niej znaleźć. Jeżeli tworzysz blog osobisty, na pewno musisz umieścić sekcję o mnie, kontakt oraz listę najnowszych wpisów. W przypadku strony firmowej postaraj się, aby dostęp do sklepu lub usług był jak najprostszy. Tu nie ma uniwersalnego rozwiązania, każdy jest inny i każdy potrzebuje na stronie innych funkcji oraz elementów.
 4. Zaprojektuj swoją stronę. Teraz czas na jeden z najważniejszych kroków — projektowanie. Rozrysuj na kartce schemat podstron oraz struktury Twojej strony. Oprócz tego, na podstawie niezbędnych elementów określ, jak mniej więcej ma wyglądać strona główna Twojego serwisu.
 5. Wybierz platformę, na której chcesz zbudować stronę. Najprostszym rozwiązaniem jest WordPress, który omawiam w dalszej części tekstu. Jeżeli jednak wolisz inne rozwiązanie, Joomla, Drupal, Shopify, czy Magento również sprawdzą się w zależności od Twoich potrzeb.
 6. Kup hosting oraz domenę i zainstaluj CMS. Żeby zacząć pracować nad swoją stroną, możesz wybrać darmowy kreator stron lub kreator działający na dedykowanym hostingu. Ja polecam jednak od samego początku działać na własnej stronie, co dla osób początkujących jest najlepszym rozwiązaniem. W tym celu należy zakupić hosting oraz domenę (jak to zrobić, przeczytasz tutaj). Gdy zalogujesz się do panelu administracyjnego, znajdziesz opcję instalacji WordPress. Zainstaluj go i pod stworzony katalog podepnij swoją domenę. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z poradnika danego dostawcy.
 7. Zainstaluj wybrany szablon i zajmij się wprowadzaniem danych. Po prawidłowym podpięciu domeny oraz propagacji DNS powinieneś być w stanie ujrzeć swoją pierwszą stronę internetową. Teraz zostało tylko przerobić ją tak, aby spełniała Twoje założenia i oczekiwania. Żeby to zrobić, skorzystaj z wybranego przez siebie poradnika na YouTube lub w sieci. Jest to temat na tyle szeroki, że opisywanie tego w tym artykule nie miałoby większego sensu.

Jak widzisz, stworzenie strony internetowej w tych czasach wcale nie jest takie trudne. Jednak nawet mimo stosowania się powyższych kroków oraz poradników, możesz napotkać problemy, których nie będziesz w stanie przeskoczyć. Wtedy najlepiej jest skontaktować się z dostawcą hostingu, ze mną lub inną osobą, która będzie w stanie Ci pomóc. Z większością problemów na tym etapie nikt doświadczony nie powinien mieć praktycznie żadnych trudności.

Jak stworzyć stronę www — podstawowe narzędzia

Na rynku można znaleźć wiele narzędzi i portali oferujących możliwość zrobienia strony internetowej za darmo. Niestety większość z nich mimo posiadania ciekawego edytora wizualnego, nie oferuje zbyt wielu użytecznych funkcjonalności. Po pierwsze korzystając z tego kreatora, nie otrzymujemy własnej domeny, ani certyfikatu SSL, po drugie, kod takiej strony jest daleki od tego, co chciałby zobaczyć profesjonalny pozycjoner lub programista.

Jeśli zależy Ci na zbudowaniu dobrej strony z ciekawymi treściami i grafikami, skorzystaj z narzędzi opisanych poniżej.

Okno WordPress
Panel zarządzania WordPressem
 • Hosting i domena. Hosting jest tym, co trzyma naszą stronę w internecie przy życiu. To dzięki temu, że pliki strony internetowej umieszczone są na hostingu, 24 godziny na dobę może być oglądana przez użytkowników. Domena to z kolei adres internetowy strony. Moja domena to wiszniewsky.pl.
 • WordPress. CMS, czyli Content Management System jest tym, co pozwala dodawać i edytować treści na stronie. WordPress jest idealnym wyborem dla osób początkujących i średniozaawansowanych, ponieważ daje możliwość tworzenia blogów, sklepów internetowych, landing page’y i wiele więcej. Dodatkowo jest to ciągle ulepszany i aktualizowany system, przez co nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swojej witryny i danych.
 • GIMP. Darmowe narzędzie do edycji grafiki. Polecam pobrać i zainstalować to oprogramowanie na komputerze, ponieważ pozwala w prosty sposób edytować zdjęcia, tworzyć banery i grafiki, a także inne elementy wizualne mające wpływ na atrakcyjność strony www.
 • Dodatkowe wtyczki. W WordPressie jak i innych CMSach można znaleźć mnóstwo pluginów, które bez potrzeby kodowania wprowadzają na stronie ciekawe elementy i funkcje.

To już chyba wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat zakładania pierwszej strony www. Jak widzisz, cały proces nie jest taki skomplikowany i nie trzeba do tego naprawdę wiele. Jeśli jednak zdecydujesz się na współpracę z firmą lub freelancerem, zachęcam Cię do zapoznania się z moją ofertą. Tworzę proste jak i bardziej skomplikowane serwisy, korzystając z najnowszych rozwiązań dostępnych w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *