Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Freelancer i strona internetowa — czy warto go zatrudnić?

Freelancer i strona internetowa — czy warto go zatrudnić?

Freelancer vs agencja tworzenie stron

Decydując się na stworzenie strony internetowej, należy podjąć decyzję — wybrać agencję interaktywną, czy freelancera? Oba sposoby mają swoje wady i zalety, jednak to, którą z nich wybierzesz, zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb, oczekiwań oraz budżetu. Nie powiem zatem, byś za każdym razem wybierał freelancerów, którzy często lepiej przykładają się do wykonywanej pracy, czy agencje, w których spojrzenie na jeden projekt przez wiele osób, umożliwia łatwiejsze dopracowanie poszczególnych elementów. W tym artykule:

  • pokażę, jakie są główne różnice dotyczące współpracy i efektu finalnego, który możesz uzyskać z tych dwóch źródeł,
  • przedstawię zalety i wady pracy z freelancerami,
  • ukażę elementy, na które warto zwrócić uwagę, podejmując się współpracy tworzenia strony www.

Freelancer VS Agencja

Jak powiedziałem we wstępie, zarówno freelancerzy jak i agencje interaktywne posiadają swoje mocne i słabe strony. I nie ma tu tak naprawdę zasady, że tylko jedni czy drudzy wykonują swoją pracę w bardzo dobry sposób. Można bowiem znaleźć agencje dbające o klienta, tak jak i takie, które robią niezbędne minimum, aby otrzymać zapłatę za wykonane zlecenie. Podobnie zdarza się w przypadku freelancerów.

To, jaki produkt otrzymasz, zależy od podejścia danego podmiotu do klienta i jego kompetencji.

Główne różnice pomiędzy freelancerami i agencjami to:

  • Inne zaplecze technologiczne. Agencje posiadają zwykle większe zaplecza od freelancerów. Nie oznacza to jednak, że freelancerzy nie posiadają narzędzi niezbędnych do wykonywania swojej pracy. Zwykle mają dostęp do mniejszej ilości narzędzi, ale potrafią z nich korzystać lepiej.
  • Agencje posiadają specjalistów w danej dziedzinie. Freelancerzy to głównie osoby uzdolnione na wielu płaszczyznach. Oprócz tworzenia stron mogą również oferować usługi SEO, copywriting, czy inne usługi. W agencjach specjaliści posiadają zwykle wąski zakres wykonywanych czynności, przez co są zapewne lepsi w swoim fachu.
  • Kompleksowość usług. Jak wspomniałem wyżej, freelancerzy znają się zwykle na wielu rzeczach jednocześnie. Agencje natomiast przekazują kolejne etapy zlecenia innym specjalistom.
  • Kontrola jakości. W agencjach nad projektami czuwa wiele osób, ale nie oznacza to, że są one wolne od błędów. Z doświadczenia wiem, że to freelancerom bardziej zależy na jakości świadczonych usług i produktów. Niemniej jednak może się zdarzyć, że to strona internetowa stworzona przez agencję okaże się lepsza.
  • Formalności. Decydując się na współpracę z agencją, musisz zwykle podpisać umowę wiążącą Cię na opłaty przez dany czas. Spora część freelancerów zawiera umowy ustne, które w przypadku niewielkich stron internetowych są o wiele wygodniejsze. Dodatkowo nieduża część freelancerów wystawia FV, jednak u mnie takową dostaniesz.

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o główne różnice pomiędzy agencjami i freelancerami podczas tworzenia stron internetowych. Jako osoba pracująca na własny rachunek nie będę Cię przekonywał, że wybranie freelancera zawsze będzie strzałem w dziesiątkę. Przed podjęciem decyzji, należy dokładnie zweryfikować portfolio i jego umiejętności, jednak o tym, na co zwrócić uwagę, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Zalety współpracy z freelancerem

Na rynku wciąż wzrasta zapotrzebowanie na wolnych strzelców, którzy często wykonują piękne i funkcjonalne strony internetowe. Jakie jednak zalety płyną ze współpracy z freelancerami? Oto one:

  • Pracujesz z kim chcesz i jak chcesz. Większość freelancerów nie wymaga podpisywania wiążących umów, dzięki czemu możesz w każdej chwili zrezygnować ze współpracy.
  • Minimum formalności. Omawiasz szczegóły projektu, wysyłasz brief, oczekujesz na produkt, opłacasz fakturę, otrzymujesz zamówienie. Podczas współpracy z agencją często konieczne są dodatkowe rozmowy i umowy.
  • Obniżenie kosztów. Jeśli prowadzisz firmę, możesz zatrudnić freelancera, który będzie pełnił rolę Twojego podwykonawcy. Dzięki temu oszczędzasz na składkach ZUS i innych wydatkach.
  • Bezpośredni kontakt z wykonawcą usług. Agencje bardzo często podzielone są na działy. W wielu z nich znajduje się dział odpowiedzialny za kontakt z klientem. W przypadku współpracy z freelancerem komunikujesz się bezpośrednio z wykonawcą danych usług.
  • Elastyczność współpracy. Umowy w agencjach są często bardzo restrykcyjne. Tworząc stronę u freelancera, możesz bez problemu podejmować współprace z innymi ludźmi i firmami.

Oprócz tego, współpracując z freelancerem, wspomagasz osobę, która pracuje z pasją i zawzięciem do tego co robi. Warto więc czasem mimo przewagi agencji, wybrać osobę działającą na własną rękę, ponieważ może okazać się, że otrzymasz genialny produkt i obsługę, o której w agencji mógłbyś tylko pomarzyć.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania osoby do stworzenia strony internetowej?

Wiesz już, czym różni się współpraca z agencją i freelancerem, a także jakie zalety niesie za sobą praca z wolnym strzelcem. Jednak w jaki sposób znaleźć osobę i na co zwrócić uwagę, podczas tworzenia strony internetowej i wybierania wykonawcy? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to łatwe zadanie, jednak w rzeczywistości, trudno jest znaleźć kogoś, kto wykona zleconą pracę w sposób rzetelny i profesjonalny. Na szczęście istnieją sposoby, które cały proces ułatwiają. To, na co na pewno powinieneś zwrócić uwagę to:

  • Portfolio. Upewnij się, że freelancer, który ma stworzyć Twoją stronę internetową, posiada jakieś portfolio. Sprawdź, jakie projekty wykonał i czy będzie w stanie stworzyć coś, czego od niego oczekujesz.
  • Gwarancja i wsparcie. Każda usługa i produkt powinna być objęta wsparciem oraz gwarancją. Jeśli na stronie lub w ogłoszeniu freelancera nie ma o nich nawet jednego słowa, możesz zacząć podejrzewać, że z jego pracą może być coś nie tak.
  • Koszt wykonania strony. Tanie nie znaczy słabe, a drogie nie znaczy dobre. Musisz przeanalizować ofertę kilku osób, aby zobaczyć, czego się możesz po nich spodziewać.
  • Metoda współpracy. Sprawdź lub zapytaj potencjalnego wykonawcę, jak będzie wyglądać wasza współpraca. Doświadczone osoby powinny opisać cały proces w dokładny i prosty sposób.
  • Opinie w Internecie i referencje. Spróbuj znaleźć opinie na temat wybranej osoby lub skontaktuj się z jego poprzednimi klientami. Zapytaj, jak przebiegała współpraca i czy wszystko było okej.
  • System zarządzania treścią. Jeżeli chcesz stworzyć stronę firmową, bloga lub sklep online, zapytaj, na jakim silniku oparta będzie strona. Najlepiej, jeśli freelancer poda Ci kilka możliwości, spośród których będziesz mógł wybrać tę, odpowiadającą Twoim oczekiwaniom.

Jak widzisz, różnice pomiędzy agencjami i freelancerami są zauważalne gołym okiem. Czasem może zdarzyć się, że to freelancer wykona lepszą robotę, a innym, agencja. Nie można zatem powiedzieć jednoznacznie, kto jest lepszy. Decyzję powinieneś podjąć samodzielnie, analizując wszystkie za i przeciw potencjalnej współpracy oraz tego, co chcesz osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *