Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Freelancer Copywriter — Kim jest? Jak nim zostać?

Freelancer Copywriter — Kim jest? Jak nim zostać?

Freelancer Copywriter

Freelancer to osoba pracująca z domu lub dowolnego miejsca na ziemi, która zajmuje się wykonywaniem zleceń innych osób lub firm. Copywriter z kolei to osoba tworząca teksty na zlecenie. Połączenie tych dwóch zawodów daje nam freelance copywritera, który nie posiada umowy o pracę, czy innego dokumentu wiążącego go z pracą w danym miejscu. Jednak jak zostać taką osobą, by skutecznie zarabiać i budować swoją markę?

Sprawdź ten artykuł, z którego dowiesz się:

 • kim tak naprawdę jest copywriter-freelancer,
 • jak można zostać wartościowym copywriterem,
 • ile można zarobić na freelance copywritingu i jak zwiększać swoje zarobki.

Kim jest copywriter freelancer?

Jak wspomniałem we wstępie, freelancer to osoba pracująca z domu i wykonująca zlecenia dla innych osób. Jako freelancer możesz wykonywać prace programistyczne, montażowe, graficzne, itp. Możesz również pisać teksty, które będą publikowane na blogach, stronach firmowych i sklepach internetowych, dzięki czemu staniesz się freelance copywriterem!

Dla wielu osób jest to wymarzony zawód, ponieważ nie wymaga tak naprawdę niczego, co posiadasz obecnie w swoim otoczeniu. Komputer, klawiatura i chęć do pisania — tyle wystarczy, żeby zostać początkującym copywriterem. Oczywiście, im dalej w las, tym więcej będziesz potrzebować, jednak na początek tyle wystarczy.

Copywriter freelancer charakteryzuje się przede wszystkim:

 • Wolnością w doborze zleceń. Zgłosił się do Ciebie klient, którego zlecenia nie chcesz przyjmować? Nic trudnego, po prostu grzecznie odpowiadasz, że obecnie nie zajmujesz się tego typu pracą.
 • Nienormowanymi godzinami pracy. Możesz pracować od 6 rano do 15, od 9 do 13, lub od 12 do 20. Od Ciebie zależy ile i w jakich godzinach będziesz pracować.
 • Dowolnością wyboru miejsca pracy. Jeśli masz pod ręką laptopa, możesz wykonywać swoją pracę na działce, na wakacjach w Egipcie, lub we własnym łóżku.
 • Przeciętnymi lub zadowalającymi zarobkami. Zależnie od Twoich umiejętności i doświadczenia, możesz zarabiać naprawdę nieźle. O zarobkach opowiem jednak w dalszej części wpisu.

Jak zostać copywriterem?

Według niektórych osób w branży, żeby zostać copywriterem, wystarczy lekkie pióro i chęć pisania tekstów. Jednak moim zdaniem to trochę za mało. Trzeba naprawdę sporo samozaparcia, umiejętności organizacji własnego czasu i motywacji do samodzielnej pracy, aby na dłuższą metę pracować jako copywriter. Dlaczego tak uważam? Bo sam od ponad 5 lat pracuję w domu i gdyby nie cotygodniowe planowanie zadań, samo motywowanie do działania i chęć osiągania więcej, już dawno poszedłbym pracować na etacie.

Więc jeśli chcesz zacząć pracować jako copywriter freelancer, najpierw upewnij się, że będziesz w stanie spędzać sporą część dnia w czterech kątach i że nie potrzebujesz kontaktu z innymi ludźmi.

Na początku swojej pracy jako copywriter, powinieneś przygotować kilka próbnych tekstów, które staną się Twoim portfolio. Mało kto chce dziś pracować z osobą, której pracy nie widziały. Możesz np. napisać 5 artykułów o tym, co Cię interesuje i 5 opisów produktów. Dzięki nim potencjalny klient będzie w stanie określić Twoje umiejętności i czy to, co oferujesz, będzie go satysfakcjonować.

Ogłoszeń dotyczących copywritingu możesz szukać na:

 • grupach na Facebooku,
 • portalach ogłoszeniowych typu OLX,
 • serwisach dla freelancerów jak UseMe, Oferia, czy Freelanceria,
 • stronach firm prowadzących blogi,
 • a także w wyszukiwarce przez wpisanie frazy kariera copywriter i podobnych.

Freelance copywriting — ile można na tym zarobić?

To, ile zarobisz jako copywriter na własną rękę, zależy od ilości przyjętych zleceń, Twojej stawki i czasu, jaki poświęcisz na pracę. Początkowo, gdy Twoja stawka będzie wynosić ok. 15 zł za 1000 zzs, powinieneś być w stanie zarobić od 150 do 250 zł dziennie. Odejmując od tego podatek, zarobisz 120-220 zł w ciągu jednego dnia. Copywriterzy są bowiem w stanie napisać od 10 do 20k zzs dziennie. Oczywiście zdarzają się dni lepsze i gorsze, jednak powyższe widełki przedstawiają standard, który można wykonać bez zbędnego przemęczenia organizmu.

Ja przy mojej standardowej stawce 26 zł za 1000 zzs, zarabiam w ciągu miesiąca 3-4 tys. złotych. Na pracę poświęcam jednak ok. 3-5 godzin dziennie, ponieważ równolegle prowadzę własne projekty, które dają mi sporo radości i satysfakcji. Gdybym jednak przyjmował wszystkie zlecenia i pracował standardowe 6-9 godzin w ciągu dnia, mógłbym wyciągnąć nawet 8 czy 9 tys. złotych w ciągu miesiąca. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że spędzanie w pełnym skupieniu i samotności 8 godzin przy komputerze wycieńcza bardziej niż 10 godzin intensywnej pracy na budowie. Dlatego według mnie lepiej jest pracować mniej i cieszyć się życiem, niż zarabiać dużo, ale nie mieć siły na żadne aktywności po pracy.

Czy freelancer copywriter może zwiększyć swoje zarobki?

Najbardziej oczywistą formą zwiększenia zarobków copywritera będzie oczywiście zwiększenie stawki. Na nic się jednak nie zda podnoszenie kwoty za 1000 zzs, jeśli klienci nie będą chcieli podejmować z Tobą współpracy. Musisz więc udowodnić, że wysoka cena nie wzięła się z kosmosu, tylko naprawdę znasz się na rzeczy i potrafisz stworzyć tekst, który przyniesie oczekiwane efekty. Możesz również stać się ekspertem w danej dziedzinie i przygotowywać artykuły specjalistyczne, których stawki są zdecydowanie wyższe od klasycznych tekstów SEO.

Drugą metodą, która wydaje się najbardziej sensowna, jest po prostu pracowanie więcej. W końcu to Ty przyjmujesz zlecenia i pracujesz wtedy, gdy masz na to ochotę. Jednak jak wspomniałem wyżej, praca przez wiele godzin potrafi solidnie zmęczyć.

Możesz również zadbać o odpowiedni sposób rozliczania swojej pracy. Założenie firmy, wybór odpowiednich kodów PKD i wystawianie faktur może Ci w tym znacząco pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *