Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Tworzenie stron internetowych – czy WordPress jest dobrym wyborem?

Tworzenie stron internetowych – czy WordPress jest dobrym wyborem?

Czy wordpress jest dobry

Niemal każda osoba stojąca przed stworzeniem pierwszej strony internetowej, zastanawia się, na jakim silniku ją zbudować. Na rynku istnieje sporo ciekawych rozwiązań jak Drupal czy Joomla, które pozwalają stworzyć prostą stronę w kilka minut. Istnieją również inne aplikacje jak Shopify czy Prestashop, dzięki którym można tworzyć sklepy internetowe.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest zbudowanie strony od zera, polegając w 100% na umiejętnościach programisty.

W tym artykule omówię, czym jest CMS WordPress, jego zalety i wady w obsłudze stron niewielkich firm oraz odpowiem na pytanie, czy warto go wybrać.

Co to jest WordPress

WordPress to najpopularniejszy na świecie system zarządzania treścią (CMS). Stosuje się go do budowy prostych stron internetowych, blogów, niewielkich sklepów online i stron sprzedażowych.

Jego obsługa nie wymaga znajomości programowania HTML, CSS, PHP czy jakiegokolwiek innego języka kodowania. Można go bez problemu konfigurować pod kątem wyglądu i funkcjonalności, dzięki czemu w kilka minut można rozbudować go o nowe funkcje czy elementy.

Posiadając odpowiednią wiedzę, przy pomocy WordPressa można zbudować również bardziej skomplikowane strony jak sklepy internetowe, fora, czy portale społecznościowe. Jest to stabilny i prosty w obsłudze system, który odpowiednio wdrożony będzie służył przez naprawdę wiele lat.

WordPress jest na bieżąco aktualizowany, dzięki czemu wszelkie błędy czy usterki są szybko naprawiane.

Sam WordPress zbudowany jest na otwartym kodzie źródłowym, dzięki czemu programiści mają możliwość tworzenia wtyczek i motywów na własną rękę.

Strony tworzone w oparciu o WordPress są również świetnie dopasowane do wytycznych Google i gotowe to pozycjonowania SEO. Przy odpowiedniej optymalizacji, bez problemu osiągniesz topowe pozycje na wybrane słowa kluczowe.

Czy WordPress jest trudny?

Zależy, z której strony na to spojrzymy.

W przypadku programowania szablonów lub wtyczek od zera trzeba posiadać pewne umiejętności, które ułatwią tworzenie tego, czego oczekuje od nas klient. A więc od tej strony nie jest to najłatwiejsze.

Jeśli zaś mówimy o obsłudze gotowej strony, jest ona bardzo prosta i intuicyjna. WordPress istnieje od bardzo wielu lat i jest on już bardzo dopracowanym systemem zarządzania treścią. Nawet początkujący użytkownik, po krótkim wprowadzeniu w podstawowe funkcje nie powinien mieć problemu z dodawaniem wpisów, czy aktualizowaniem treści na podstronach.

Dobre i złe strony WordPressa

Nie ma na świecie rzeczy idealnych. Jeśli coś posiada jakieś zalety, musi posiadać również wady. To samo tyczy się WordPressa, który z jednej strony jest intuicyjnym narzędziem do tworzenia stron internetowych, z drugiej zaś, nie zawsze spełnia wymagania klienta.

Poniżej znajdziesz listę wad i zalet, które warto poznać przed zbudowaniem strony w oparciu o WordPress.

Zalety WordPressa

Prosta instalacja
Chyba każdy hosting posiada dziś oprogramowanie umożliwiające automatyczną instalację popularnych systemów CMS i zarządzanie zasobami dostępnymi na serwerze.

Intuicyjna i łatwa obsługa
Panel zarządzania, który jest dostępny dla właściciela strony, został zaprojektowany w intuicyjny i prosty sposób. Dzięki temu zarządzanie treściami i elementami na stronie jest bardzo łatwe.

Obsługa WordPressa jest dziecinnie prosta. Jeszcze żaden klient nie skarżył się, że po wdrożeniu czegoś nie rozumiał.

Prosta optymalizacja treści
Dodawanie nowych wpisów, edytowanie już opublikowanych i zmiana treści na stronach jest bardzo prosta. Wystarczy kilka kliknięć i wykonamy na stronie zmiany, które chcieliśmy. Warto również dodać, że treści jest bardzo łatwo dopasować do SEO dzięki wielu wspierającym wtyczkom.

Mnóstwo darmowych wtyczek i motywów
Chyba każda funkcja, o której pomyślisz jest już dostępna w postaci wtyczek WordPress. Nawet, jeśli takiej nie ma, stworzenie jednej funkcjonalności będzie o wiele tańsze i prostsze niż zaprogramowanie strony od zera. Do tego mnóstwo gotowych motywów stron, na podstawie których można zbudować własną stronę internetową.

Przyjazny pozycjonowaniu SEO
WordPress lubi wyszukiwarkę Google i odwrotnie.
CMS Wodpress został stworzony zgodnie ze standardami SEO i ciągle jest do nich dopasowywany. Bez problemu dopasujesz wygląd, treści i techniczne sprawy na swojej stronie dzięki wielu przydatnym wtyczkom.

W pełni responsywna strona RWD
Algorytm Google najpierw sprawdza, jak prezentuje się strona mobilna, a dopiero później przechodzi do analizy wyglądu strony desktopowej. To główny powód, dla którego warto posiadać responsywną stronę internetową działającą na wszystkich urządzeniach przenośnych.
Worpdress jest odpowiednio dopasowany i niemal wszystkie dzisiejsze szablony spełniają tę normę.

Brak opłat
Instalacja i korzystanie z WordPressa jest całkowicie darmowe. Nie ma tu żadnych ukrytych opłat czy kosztów. Po prostu instalujesz go na swoim serwerze i zaczynasz z niego korzystać.

WordPress sam przypomina o darmowych aktualizacjach systemu oraz wtyczek.

Możliwość rozbudowy i skalowania
Posiadając stronę opartą o WordPress, nie musisz się martwić o to, że gdy Twój biznes się rozwinie, będziesz musiał zbudować nową stronę. Tutaj możesz w kilka chwil dodać nowe funkcje i zasoby bez żadnych kosztów.

Wady WordPressa

Podstawy programowania
Żeby wprowadzać niektóre zmiany w obrębie szablonu strony, trzeba posiadać wiedzę z zakresu FTP, HTML czy CSS.
Nie jest to jednak ogromny minus, ponieważ wykonanie zmian na istniejącym szablonie jest dla większości programistów banalne.
Musisz jednak wiedzieć, że mimo prostoty w użytkowaniu, czasem zdarzy się sytuacja, w której będzie trzeba pogrzebać w kodzie strony.

Bezpieczeństwo
Według wielu osób WordPress jest jednym z najmniej bezpiecznych CMSów na świecie. Przez jego popularność, ilość ataków jest naprawdę duża.
Możesz temu jednak zaradzić. Istnieje sporo wtyczek i poradników, dzięki którym zabezpieczysz swoją stronę na tyle, że żadne ataki początkujących hakerów nie będą Ci groźne.

Wydajność
Strona zbudowana w oparciu o gotowy szablon nie zawsze musi działać płynnie. Wiele kreatorów stron jak Elementor czy Divi, jest po prostu wolna. Strona zawierająca kilka elementów posiada ogromną ilość zbędnego kodu. Zatrudniając web developera, zapytaj go, z jakich wtyczek i aplikacji będzie korzystał.

Tworząc strony wiem, z jakich narzędzi korzystać, by gotowa strona działała szybciej niż 95% witryn w sieci.

Formatowanie tabel i grafik
Joomla i Drupla oferuje o wiele prostszy i lepszy system formatowania grafik i tabel. W WordPressie jest to możliwe, jednak nieco skomplikowane.

Czy WordPress będzie dobrym wyborem?

W większości przypadków tak.

Jeśli nie chcesz, by z Twojej strony korzystały tysiące użytkowników dziennie, strona zbudowana na WordPressie bez wątpienia będzie dobrym wyborem.

Blog internetowy, niewielki sklep, strona firmowa czy Landing Page, to typt stron internetowych, które bez problemu mogą być efektywne na WordPressie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, jak tworzę lub z jakich narzędzi korzystam, napisz do mnie maila. Odpisuję na wszystkie pytania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *